fbpx

Co je HAP terapie

Regresní terapie – Hlubinná abreaktivní terapie HAP

Regresní terapie aneb Hlubinná abreaktivní psychoterapie je účinná psychoterapeutická metoda, která pracuje jak s vědomím člověka, tak i jeho nevědomím (podvědomím). Podle známého českého psychiatra Radkina Honzáka žijeme své životy vědomě pouze ze 2%, tedy zbývajících 98% je obsaženo v našem nevědomí. Znamená to, že i když si toho nemusíme být vědomi, ovlivňují nás zážitky, zkušenosti, traumata, atd. z blízké či vzdálené minulosti. Tyto nemusí být obsaženy ve vědomé paměti, není možno si na ně vzpomenout, a tudíž není možné je vědomě tzv. odreagovat, ale jsou přítomny v nevědomí a ovlivňují naplno naše životy. Nepotřebují k tomu naše vědomé svolení.

Jak je to tedy s pamětí člověka? HAP terapie předpokládá, že paměť člověka je uložena v jeho duši, ta prochází dlouhodobým vývojem a všechny její zážitky se zaznamenávají na časové ose. Při HAP terapii pracuje terapeut s klientem na tom, aby si klient vybavil ty události, které v sobě uchovávají negativní emocionální náboj nebo automatická slovní spojení, tzv. postuláty, které výrazně ovlivňují volby, postoje, přesvědčení, emocionální nastavení a celkovou kvalitu života člověka, a to bez jeho vědomí. Příkladem mohou být postuláty typu: neměla jsme se narodit, to je konec, tohle bude moje smrt, nikdy z tebe nic nebude, budeš to mít v životě těžké, atd. Jistě si každý sám za sebe může dosadit ty své (pokud si jich je vědom).

Při regresní terapii dochází k tomu, že jakmile si klient vybaví odpovídající traumatizující událost, bude veden terapeutem k tomu, aby si ji v klidu a bezpečí jeho pracovny procházel a postupně zvědomoval veškeré okolnosti dané události – místo, kde se nachází, jak to tam vypadá, kdo tam je s ním, co mu kdo říká, co se tam děje, jak na to klient reaguje, co u toho pociťuje, jak se cítí fyzicky, atd.

Vše probíhá na principu asociace. Klient si postupně vybaví veškeré okolnosti události a své pocity s ní spojené – psychické i fyzické. Následně ho terapeut vede dalšími průchody – tedy opakovaně prochází danou událost, dokud tam přetrvává negativní náboj, ať už emocionální nebo fyzický. Až do úplného odreagování.

Jak už bylo řečeno výše, vše kolem nás funguje na principu asociace – ať si to uvědomujeme, či nikoliv. Tedy uslyším-li zpívat nějakého ptáčka a ten mě okamžitě přenese do dětství, do okamžiku, kdy jsem takový zpěv zaslechla, vybaví se mi z nevědomí pocity, které se ve mně tenkrát odehrávaly. Pokud to bylo nepříjemné období, začnu se v současnosti cítit mizerně. Mnoho lidí si tuto souvislost ani neuvědomí, ale přesto asociace funguje vždy. Kdo si to uvědomí, už je na cestě s tím něco dělat – pomocí regresní terapie se může „vrátit“ do dětství a zpracovat si tam bolestivé zkušenosti.

Asociace probíhá i v případě, kdy si danou bolestivou událost projdu až do úplného vymizení negativního náboje – v praxi to znamená to, že v okamžiku, kdy zaslechnu opět zpěv ptáčka, který ve mně předtím vyvolával negativní pocity spojené se vzpomínkami (vědomými či nevědomými) z dětství, asociačně se mi vybaví dětství s odreagovanou událostí, tedy mé pocity budou neutrální nebo příjemné.

Kdy je vhodné zvolit regresní terapii? Kdykoliv, kdy prožíváme něco, co se nám nelíbí, co nás trápí, co je nám nepříjemné – ať už se to týká nežádoucích pocitů či emocí nebo fyzických bolestí a nepohody. Někdy si uvědomujeme jen to, že se dlouhodoběji necítíme dobře sami se sebou. Nebo se naopak necítíme dobře s druhými (pověstné zrcadlení – co vidím na tobě, mám i já), máme chronické potíže nebo žijeme podle přesvědčení, která nejsou naše, ale získali jsme je někdy v průběhu života. A kolikrát ani nevíme, kdy to vlastně začalo.

Tak teď trochu konkrétněji – regresní terapií se dají řešit potíže jako nedostatek sebevědomí, neschopnost se rychle a správně rozhodovat, pochybnosti o sobě a svých schopnostech, nedostatek spokojenosti a radosti v životě, trauma spojené se ztrátou blízkého člověka nebo jakékoliv dosavadní jistoty, potíže realizovat to, po čem toužím, strachy a fobie jakéhokoliv typu, úzkosti, špatný spánek nebo třeba i poruchy příjmu potravy. Z fyzických potíží pak budu jmenovat trauma způsobené úrazem, nehodou, dlouhodobé bolesti a fyzické potíže, chronické nemoci, nevysvětlitelné potíže.

Není možné vyjmenovat všechny, protože trauma může vzniknout kdykoliv a z čehokoliv – takže pokud člověk nežije šťastný a spokojený život a něco mu to ´kazí´, pak je tu příležitost s tím něco udělat.

Sezení probíhají ideálně ve 2-hodinových cyklech, většinou 1x měsíčně, do úplného vymizení potíží. Klient je pohodlně usazen, má zavřené oči a je terapeutem uveden do alfa hladiny – což je hluboce zrelaxovaný stav. Je při vědomí. Pomocí terapeuta je schopen si vybavovat z nevědomí ony traumatizující obsahy a zpracovává si je v klidu.

Pro mě osobně bylo velmi příjemné a povzbuzující zjištění, že se už nemusím svými dlouholetými potížemi zabývat a nechat se jimi trápit. Jakmile byly zpracovány a odreagovány při terapii, byly zneutralizovány, a mně se uvolnila obrovská energie a prostor k tomu, abych se taky mohla zabývat jinými, příjemnějšími záležitostmi života. Osobně jsem prošla za svůj život kde čím – vyzkoušela jsem opravdu snad všechno, ale vždy mi to pomohlo jen dočasně. Po nějaké době se mi problém opět připomenul. Vesmír (Zdroj, Bůh) to dělá dobře – posílá nám opakovaně takové okolnosti, které potřebujeme k tomu, abychom si stále znovu uvědomovali, že problém zdaleka vyřešen nebyl. Takže se nám dějí podobné věci a my prožíváme podobné pocity. A to se mi stávalo opakovaně, doslova po celý můj život – protože můj problém nastal už ve chvíli, kdy jsem ještě ani nebyla na světě.

Ale dost o mém osobním příběhu. Koho by to zajímalo, může si přečíst víc v části Příběhy z praxe nebo v Článcích – Příběhy z praxe – dítě, které se nemělo narodit. Úmyslně jsem uvedla i můj osobní příběh, aby bylo jasné, že traumata se nevyhýbají nikomu, naopak. Vždy je to příležitost k růstu, potenciál k novému vývoji a k definitivnímu přesunu do další, lepší úrovně bytí.

Chcete-li se nechat inspirovat skutečnými příběhy skutečných lidí, neváhejte navštívit část Příběhy z praxe – postupně je budu doplňovat. A pokud potřebujete pomoci s řešením vašich potíží, jsem tady pro vás – kontaktujte mě nejlépe emailem: m.todarellova@seznam.cz – telefonní vyzvánění mívám často ztlumené, aby nás nerušilo při práci.

Regresní terapii provádím také přes Skype: michaela.todarellova. Probíhá to úplně stejně a není v tom kvalitativně žádný rozdíl. V takovém případě si domluvíme termín a po předchozí platbě na účet se můžeme pustit do práce.

Přeji všem krásné a pokojné dny a těším se brzy na shledanou :-).

Objednejte si termín terapie a masáže